İsrail ordusu, Refah’ı boşaltmaya başladı

AA

İsrail ordusu, Refah’a saldırı düzenlemeye hazırlandığı bir dönemde tahliye emri çıkardı.

Refah’ın doğusunda İsrail sınırı yakınındaki bazı mahallelerin boşaltılması istendi.

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) havadan broşürler attı. Ayrıca Filistinlilere kısa mesajlar gönderildi ve onlarla telefon görüşmeleri yapıldı.

Refah’tan 100 bin kişinin ayrılmasını istiyorlar

100 bin kişinin bölgeden ayrılması gerektiği belirtildi. Belirlenen “insani bölgeye” hangi yollardan gidileceği konusunda talimatlar verildi.

“Sınırlı kapsamdaki” tahliye emrinin Gazze’nin güneyindeki şehrin tamamı için değil, Refah’ın yalnızca doğusundaki bazı mahalleler için geçerli olduğu bildirildi.

IDF, söz konusu tahliyeye ilişkin bir de harita paylaştı.

İsrail: Hamas’ın peşindeyiz

El-Mawasi ve Han Yunus bölgelerindeki “genişletilmiş insani yardım bölgesinin”, yerlerinden edilmiş Filistinliler için sahra hastaneleri ve çadır kamplarını içerdiği ifade edildi.

İsrail ordusu, bölgeye insani yardım tedarikini “aynı seviyede tutmaya çalışacağını” bildirdi.

Açıklamada, “IDF, esaret altında tuttuğu tüm rehineler eve dönene kadar Gazze’nin her yerinde Hamas’ı takip etmeyi sürdürecek.” denildi.

34 binden fazla Filistinliyi katlettiler

İsrail’in 7 Ekim’den bu yanaGazzeŞeridi’ne düzenlediği saldırılarda 24 binden fazlası kadın ve çocuk 34 bini aşkın Filistinli öldü.

GazzeŞeridi’ndeki insani felaket ve yıkım karşısında İsrail, Uluslararası Adalet Divanı’nda “soykırım” suçlamasıyla yargılanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x